قلع لحیم چیست و چه ویژگیهای دارد؟ با این مقاله از سایت تهران متال مارکت همراهمان باشید؛

خلاصه ی محتوا:

قلع لحیم هم به صورت سرب دار و هم بدون سرب عرضه می شود. خمیر قلع بدون سرب در مدل های مختلفی وجود دارد. مهمترین گروه آن نیز گروه نقره دار است.

در این مقاله بخوانید:

 • قلع لحیم بدون سرب
 • قلع لحیم بیسموت
 • نحوه نگهداری از قلع لحیم
 • ترکیب اصلی قلع لحیم
 • شرایط خرید سرب لحیم
 • شمش قلع سرب دار
 • جمع‌بندی

قلع لحیم یا خمیر قلع بخشی از آلیاژ لحیم کاری محسوب می شود. قلع لحیم نوعی ماده مهم برای برقرار ساختن اتصالات بین پایه قطعات و سطح مسی محسوب می شود. قلع لحیم روی مکان مورد نظر منتشر شده و به واسطه حرارت خاصی ذوب می شود. این رویکرد سبب می شود تا اتصال مکانیکی و الکتریکی بین سطوح مار چاپی و اسیر قطعات ایجاد شود.

کیفیت قلع لحیم بسیار مهم است. حتماً می پرسید چرا؟ بخش عمده مشکلاتی که در مونتاژ مدار چاپی ایجاد می شود شاید به قلع لحیم مربوط باشد. در واقع خمیری که در این راستا استفاده می شود، اگر بیش از اندازه باشد، سبب چسبیدن پایه ها در زمان لحیم کاری خواهد شد. این کار باعث اتصال کوتاه بین پایه ها می شود. در صورتی که لحیم سرد باشد، سبب نارسانایی الکتریکی خواهد شد.

به طور کلی قلع لحیم را می تواند از نظر آلیاژ، نوع فلاکس، اندازه ذرات قلع و همینطور نحوه نگهداری به دسته های مختلف تقسیم کرد و هر یک شرایط خاص خود را دارند. خمیر قلع به دسته سرب دار و بدون سرب تقسیم می شود. این موضوع بستگی به آلیاژ قلع دارد. ترکیباتی که برای خمیر قلع سرب دار وجود دارد خود شامل سه ترکیب است. Sn63,Pb37 از دسته ترکیبات بسیار اقتصادی محسوب می شود. یعنی هزینه کمتری ایجاد می کند. ترکیب Sn62,Pb36,Ag2 مشهور به خمیر نقره دار است. به طور کلی وجود نقره سبب اطمینان بالاتر نسبت به مدل ۶۳/۳۷ می شود.  در نهایت ترکیب سومی وجود دارد که در صنایع خودروسازی از آن استفاده می شود. در این ترکیب از آنتیموان کمک گرفته می شود. این ترکیب شامل Sn62.6,Pb36.8,Ag0.4,Sb0.2 است.

  معرفی و خرید نیکل

قلع لحیم بدون سرب

قلع لحیم

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، قلع لحیم هم به صورت سرب دار و هم بدون سرب عرضه می شود. خمیر قلع بدون سرب در مدل های مختلفی وجود دارد. مهمترین گروه آن نیز گروه نقره دار است. در واقع دسته بندی بر اساس میزان نقره ای که در آن به کار رفته است دسته بندی می شود. مثلاً ترکیب Sn99,Ag0.3,Cu0.7 اقتصادی ترین گزینه محسوب می شود. البته که این انتخاب در دنیای چاپ و لحیم کاری مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

نوع دیگری از قلع لحیم یا خمیر قلع وجود دارد که شامل ترکیب Sn99,Ag0.1,Cu0.7,(Bi+Ni)1.6 است. این محصول نسبتاً جدید بوده و از نظر قیمت نیز شرایط خاص خود را دارد. این خمیر به دلیلی وجود بیسموت و نیکل سبب شده تا چاپ با کیفیت بالاتر و بهتری صورت بگیرد.

خمیر قلع دیگری با درصد نقره بالاتر با ترکیب SAC305 وجود دارد که قیمت آن به نسبت سایر موارد یاد شده گرانتر است. این مدل از خمیر لحیم کاری در صنایع هوا فضا و خودرو و همینطور لوازم خانگی استفاده می شوند. S1XBIG نوعی خمیر قلع جدید است که درصد نقره کمتری دارد و قیمت آن نیز مناسب تر است.

قلع لحیم بیسموت چیست؟

نوع دیگری از قلع لحیم یا خمیر قلع وجود دارد که شامل ترکیب Bi57.6,Sn40,Ag0.4 است. در این خمیر از قلع بیسموت استفاده شده است. به طور کلی این خمیر شامل ۵۷ درصد بیسموت است. علت استفاده از بیسموت در این خمیر، کاهش نقطه ذوب اعلام شده است. در واقع میزان نقطه ذوب برای این خمیر ۱۳۸ درجه است. این سبک از قلع لحیم برای بردهایی که قطعات آنها نسبت به حرارت حساس هستند، کاربرد زیادی دارد.

  استعلام قیمت زیرکونیوم

چطور از قلع لحیم نگهداری کنیم؟

 ترکیب-اصلی-قلع-لحیم

روش نگهداری از قلع لحیم یا خمیر قلع به چندی پارامتر مهم بستگی دارد:

 1. مورد اول دما است. پس از خارج کردن خمیر قلع از یخچال نیاز است که اندکی صبر کنید تا خمیر به دمای محیط برسد. این موضوع بسیار مهم است. از سوی دیگر درب قوطی را زمانی که سرد است نباید باز کنید. این کار سبب جذب رطوبت روی خمیر می شود. در نهایت عملکرد خمیر را زیر سؤال می برد.
 2. در تولید توپ قلع و کاهش چگالی به مشکلات زیادی بر می خورید. خمیر نباید به هیچ عنوان به وسیله حرارت مستقیم گرم شود. خمیر می بایست در شرایط عادی به درجه حرارت محیط برسد.
 3. نکته دیگر در نگهداری قلع لحیم مربوط به هم زدن یا مخلوط کردن آن است. پیش از استفاده از قلع لحیم نیاز است که به مدت یک الی دو دقیقه خمیر به واسطه قلم استیل یا قلم پلاستیکی مقاوم در برابر تغییرات شیمیایی هم زده شود. در این صورت به فرم و چگالی مطلوب می رسد.
 4. مورد مهم دیگر شرایط محیطی است. به طور کلی قلع لحیم می تواند در دمای ۲۴ درجه سانتی گراد و رطوبت ۲۵ الی ۶۰ درصد rh دوام داشته باشد. دقت کنید که تحرک و جابجایی بیش از احد هوا سبب خشک شدن خمیر می شود. این موضوع سبب می شود که در عملکرد قلع لحیم تاثیر بدی بگذارد.

 ترکیب اصلی لحیم از چیست؟

لحیم آلیاژی است که معمولاً از دو یا چند فلز مختلف ساخته می شود ترکیبات اصلی این محصول شامل قلع و سرب است. در واقع نسبت این دو گزینه سبب می شود که نقطه ذوب لحیم مشخص شود. اگر میزان قلع از سرب بیشتر باشد نقطه ذوب در کمترین حد خود قرار می گیرد. بنابراین کیفیت سرب لحیم بسیار مهم است.

  آلیاژ های سرب

خرید سرب لحیم

عرضه سرب لحیم با بهترین کیفیت و با تست اصل بودن برای شما فراهم شده است. سرب لحیم به صورت بسته بندی شده و به صورت مدت دار عرضه می شود. بررسی ها مشخص کرده است که سرب لحیم می تواند از نظر کیفیت به چندین دسته خاص نیز تقسیم شود. این موضوع خرید را آسانتر می کند. گاه برای اتصال قطعات فلزی به یکدیگر از لحیم کاری استفاده می شود. لحیم مهمترین گزینه در اتصال دادن فلزات موجود در مدار الکتریکی است. در واقع لحیم ها به صورت سیم های نازک در آمده و در محل اتصال فلز ها ذوب خواهند شد. این موضوع سبب می شود که اتصال سیم ها به هم فراهم شود.

جمع‌بندی

سرب لحیم با ترکیبات مختلفی عرضه می شود و بسیار مهم است که ترکیب مورد نظر به درستی انتخاب شود در غیر این صورت کیفیت بالایی نخواهد داشت و کار با مشکل روبرو می شود.

کلمات کلیدی مرتبط با قلع لحیم:

کیفیت قلع لحیم قلع لحیم بدون سرب
نگهداری از قلع لحیم خرید سرب لحیم

 

لینک های کوتاه مقاله:

yun.ir      bitly.com      cutt.ly

shrtco.de      tinyurl.com      is.gd