lعنصر منگنز چیست؟ کاربرد منگنر چیست؟ ترکیبات منگنز چه استفاده ای دارد؟ در این پست به توضیح این موارد خواهیم پرداخت، از این رو همراه تهران متال مارکت باشید.

فلز منگنز چیست؟

منگنز از کلمه لاتین (Magnes، Magnet ) گرفته شده است که به خواص مغناطیسی پیرولوزیت (کانه اصلی منگنز) اشاره می کند .منگنز فلزی است خاکستری مایل به صورتی که در گروه هفتم جدول تناوبی عناصر قرار گرفته و با عدد اتمی ۲۵ دارای وزن اتمی برابر بـا ۵۴/۹۴ است. دما ذوب آن به ۱۲۴۵ درجه سانتی گراد می رسد .این عنصر در طبیعت به صورت منگنز با فلز کرم در گروه ششم و با فلز آهن در گروه هشتم همسایه بوده و از نقطه نظر شیمیایی مشابهت هیا زیادی به آن دارد. با این وجود، از نظر خواص متـالورژیکی منگنـز تفاوتهایی با آهن و فلزات نزدیک به آن دارد. چرا که آهن، کبالت و نیکل خواص مفید فیزیکی خود را به عنوان یک فلز حفظ کرده و در اکثر آلیاژها به عنوان عنصر پایه عمل میکنند در حالیکه منگنز چنین نیست.

منگنز برای چیست؟

توضیح علت این عملکرد منگنز این مـی تواند باشد که در شرایط عادي ترتیب قرار گیری اتم هاي منگنز در ساختمان بلورین آن به گونه اي است که منگنز معمولاً فلزی شکننده و غیر قابل انعطاف و شکل گیری میباشد . امـا وقتی که منگنز با آهن ( و همچنین با فولاد )، آلومینیوم و سایر فلزات غیر آهنی تشکیل آلیاژ میدهد، باعث بهبود خواص فیزیکی آلیاژ میشود. به خاطر همین خواص منگنـز است که اصلی ترین کاربرد منگنز به عنوان یک عنصر آلیاژی است.

  بررسی وضعیت تقاضا در بازار نیکل

خواص زیستی منگنز

منگنز فلزی است که به گونه گسترده اي در بافت هـاي بدن گیاهان و جانوران هست. این فلز یک ماده معدنی کمیاب نامیده میشود زیرا به مقدار بسیار کم در بدن انسان یافت میشود. بدن ما کم وبیش نزدیک ۲۰ میلی گرم منگنز، به گونه بزرگ در استخوان ها، اندوخته دارد. منگنـز در پایه ریزی بافت همبنـد چربی و کلسترول، استخوان، عوامل لختگی خون و پروتئین نقش دارد. این ماده همچنین برای عملکرد طبیعی مغز مفید است.

میزان مصرف فلز منگنز

نحوه و میزان مصرف منگنز در مناطق مختلف جهان تا حدودی متفاوت است. آلیاژهای آلومینیوم ، مخصوصاً نوعی از آن که در ساخت قوطی هاي نوشابه کاربرد دارد ، با حدود ۶۵ درصد مصرف کل ، بزرگترین بازار مصرف برای فلز منگنز در کشور آمریکا هستند. در اروپا تولید ورقه اي آلومینیومی و در ژاپن صنایع فولاد سازي بزرگترین بازار مصرف براي فلز منگنز هستند .بجز درمورد کشور آمریکا ، اطلاعات کمی در مورد میزان مصرف فلز منگنز در کشور هاي دیگر انتشار یافته است.

آمریکا و ژاپن در حدود سه چهارم مصرف جهانی منگنز را به خود اختصاص داده اند و کشور آلمان از ایـن نظر در مقام سوم قراردارد. با توجه به نقش احیاء کنندگی منگنز نسبت به آهن در سنگ خام بر عیار فرومنگنز تولیدي تاثیر میگذارد. مقدار کلسیم و سـیلیس را مـی تـوان بـا افزودن مواد کمک ذوب و با اختلاف سـنگ خـام ورودي کنترل کـرد . در تولید فرو منگنزهاي کربن دار نسبت منگنز به آهن باید در حدود ۷/۵ به یک باشد نحوه فرآینـد تولید فولاد و ناخالصیهاي همراه سنگ آهن وجود گوگرد در محصول نهـایی را اجتنـاب ناپذیر میکند . بدون استفاده از منگنز، وجود گوگرد باعث شکنندگی فـولاد در مرحلـه شکل گیري اولیه می شود.

  لیتیوم چیست؟

افزون منگنز به فرآیند موثرترین و ارزانترین روش حذف و یا کاهش گوگرد تا حد قابل قبول است. این خاصیت مهم منگنز در سال ۱۸۶۰ کشف شـد . البته منگنز امروزه کاربردهای دیگري نیز در فرآیند تولیـد فـولاد دارد . منگنـز تمایـل بیشتري براي ترکیب با اکسیژن نسبت به آهن دارد، بنابراین از آن به عنوان یک اکسید کننده نیز میتوان استفاده کرد.

استفاده از منگنز در صنایع شیمیایی

کاربرد عمده منگنز در صنایع شیمیایی ( انواع مـواد شـیمیایی ، تهیه کودهاي شیمیایی ، انواع سولفات و اکسی سولفات هاي منگنز در خوراك دام و افزودنی هاي کودهاي گیاهی ، رنگ سازي و تهیه پرمنگنات سدیم و پتاسیم که به عنوان ٢١ ضدعفونی کننده و اکسید کننده به کار می روند می باشد .ترکیبات شـیمیایی مختلف حاوي منگنز در انواع کودها ، مواد خاکی ، صنایع شیشه ، انواع رنـگ، لعـاب، رنـگ جـلا ، آجرهاي رنگی ، سرامیک و اهداف شیمیایی و طبی بکار می روند. درصد مناسبی از MnO2 در سنگ معدن براي استفاده در متالورژي بیش از ۳۵% معمولا (ً۴۰ – ۵۰%) و میزان فسفر آن از ۰/۱۵ – ۰/۲ می باشد. کانی هاي منگنز مورد استفاده در صنایع شیمیایی باید درجه خلوص بالاتري داشته باشند و حاوي MnO2 – ۸۰ تا ۸۵ درصد باشند.

استعلام قیمت منگنز

جهت استعلام قیمت فلز منگنز کافی است به ما ایمیل بزنید یا در ساعات کاری با تلفن شرکت تماس بر قرار کنید، در این صورت بلافاصله همکاران ما با شما ارتباط برقرار خواهند کرد.

درباره تهران متال مارکت

شرکت تهران متال مارکت با وجود سال ها فعالیت در زمینه فلزات و تجارب حاصل از آن، به شکل توانمند قادر است نیاز های کلیه مشتریان داخلی و بین‌المللی را در بالا ترین استاندارد کاری برآورده نماید و به شکل حرفه ای در پروژه های بلند مدت و کوتاه مدت نیاز مشتریان خود را برطرف سازد.

  کاربرد آلومینیوم در صنعت