همه چیز درمورد سولفات آلومینیوم یا زاج سفید

سولفات آلومینیوم (Al2 (SO4)3) یک ترکیب شیمیایی است که در آب محلول می باشد. این ترکیب عمدتاً به عنوان منعقد کننده در طول فرآیند تصفیه آب، تصفیه فاضلاب و تولید کاغذ استفاده می شود. با این حال، زاج یا سولفات آلومینیوم استفاده نسبتاً جالبی در باغبانی پیدا کرده است. در ادامه این مقاله به شرح همه چیز درمورد سولفات آلومینیوم یا زاج سفید می پردازیم.

همچنین شاید برایتان جالب باشد که شما می توانید از سولفات آلومینیوم در برخی از مواد غذایی استفاده می شود. این ترکیب برای استفاده در مقادیر کمتر از ۲۸٫۵ گرم یا یک اونس بی خطر است. زاج خانگی کاربردهای فراوانی دارد و به صورت پودر و مایع نیز موجود است.

سولفات آلومینیوم یا زاج سفید

سولفات آلومینیوم چیست؟

سولفات آلومینیوم برای چه در باغبانی استفاده می شود؟

سولفات آلومینیوم کود نیست، اما هنوز هم بسیاری از مردم از آن در باغبانی استفاده می کنند. زاج در باغبانی مفید است زیرا PH خاک را بهبود می بخشد.

خاک محلی با محل دیگر متفاوت است و این تفاوت نه تنها در بافت بلکه در میزان قلیایی یا اسیدی نیز احساس می شود. pH خاک سطح اسیدی یا قلیایی خاک است. خاک با سطح pH 7 خنثی در نظر گرفته می شود. آنهایی که کمتر از هفت و بالاتر از هفت دارند به ترتیب اسیدی و قلیایی درجه بندی می شوند. مناطقی که بارندگی زیاد دارند، خاک اسیدی دارند، در حالی که مناطق خشک معمولاً خاک های قلیایی دارند.

هنگام باغبانی، pH  خاک اهمیت بسیار زیادی دارد. وقتی روی خاکی با PH نامتعادل باغبانی می کنید، جذب مواد مغذی از خاک برای گیاهان دشوار است. بیشتر گیاهان در خاک هایی با محدوده ۶٫۰ PH و ۷٫۲، کمی قلیایی یا کمی اسیدی به خوبی رشد می کنند.

با این وجود، برخی از گیاهان در خاک های اسیدی به خوبی رشد می کنند. اگر خاک شنی دارید، احتمالاً خاک قلیایی‌ است و اگر می‌خواهید گیاهان مختلفی که نیاز به خاک اسیدی دارند را پرورش دهید، باید خاکتان را اسیدی‌تر کنید.

سولفات آلومینیوم به کاهش PH خاک را اسیدی می کند و آن را برای گیاهان مناسب می کند. هنگامی که سولفات آلومینیوم را با آب مخلوط می کنید، محلول رقیق شده ای از اسید سولفوریک و هیدروکسید آلومینیوم را تشکیل می دهد. محلول اسید سولفوریک سطح اسیدیته خاک را تغییر می دهد.

اگر گیاهانی که نیاز به خاک اسیدی دارند، رشد نمی کنند، می توانید قبل از شروع فرآیند باغبانی و کاشت گیاه، آزمایش تنظیم pH خاک انجام دهید. اگر آزمایش ها نشان داد که خاک قلیایی است، می توانید سولفات آلومینیوم را درون خاک بریزید.

گیاهان ادریسی به pH خاک بسیار حساس هستند. خاک می تواند رنگ گل های ادریسی را تغییر دهد اگر می خواهید گل آبی ادریسی خود را به صورتی تغییر دهید، فقط کافیست زاج سفید را در خاک اضافه کنید.

هنگام استفاده از محلول آلوم، دستکش بپوشید زیرا ترکیبات شیمیایی می توانند باعث تحریک پوست و حساسیت شوند. اگر از فرم پودری سولفات آلومینوم استفاده می کنید، از ماسک تنفسی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار یا محافظت از ریه ها و گلوی خود استفاده کنید. اگر ماده شیمیایی سولفات آلومینیوم با پوست شما تماس پیدا کرد، باید فورا آن را بشویید..

موارد استفاده از سولفات آلومینیوم یا زاج سفید

سولفات آلومینیوم کاربردهای متفاوتی در زندگی روزمره افراد دارد و همچنین در چندین صنعت مختلف استفاده می شود. در واقع، شما احتمالاً بدون اینکه بدانید، هر روز با آن در تماس هستید!

سولفات آلومینیوم در رنگرزی

کاربرد سولفات آلومینیوم در باغبانی

مصارف خانگی سولفات آلومینیوم

برخی از رایج ترین کاربردهای سولفات آلومینیوم در داخل خانه هستند. این ترکیب اغلب در جوش شیرین یافت می شود، اگرچه در مورد مناسب بودن آلومینیوم در رژیم غذایی اختلاف نظر وجود دارد. برخی از ضد تعریق ها به دلیل خواص ضد باکتریایی آن حاوی سولفات آلومینیوم هستند، اگرچه از سال ۲۰۰۵ آن را به عنوان کاهش دهنده رطوبت نمی شناسد.

تصفیه آب با سولفات آلومینیوم

یکی از مهمترین کاربردهای سولفات آلومینیوم یا زاج سفید در تصفیه آب است. هنگامی که سولفات آلومینیوم به آب اضافه می شود، باعث می شود ناخالصی های آب به صورت ذرات بزرگتر جمع شوند. این توده های ناخالصی در ته ظرف می نشینند یا حداقل به اندازه ای بزرگ می شوند که به سادگی از آب خارج می شوند.

این امر آب را برای نوشیدن ایمن تر و سالم تر می کند. بر همین اساس، گاهی اوقات از سولفات آلومینیوم نیز در استخرها برای کدر نشدن آب استفاده می شود.

استفاده از سولفات آلومینیوم در رنگرزی پارچه

یکی دیگر از کاربردهای فراوان سولفات آلومینیوم در رنگرزی و چاپ روی پارچه است. هنگامی که این ترکیب در مقدار زیادی آب که دارای pH خنثی یا کمی قلیایی است؛ حل شود، ماده ای رنگی به نام هیدروکسید آلومینیوم تولید می کند.

این ماده رنگی با نامحلول کردن رنگ در آب به چسبیدن رنگ ها به الیاف پارچه کمک می کند. بنابراین، نقش سولفات آلومینیوم به عنوان یک “تثبیت کننده” رنگ است، به این معنی که با ساختار مولکولی رنگ و پارچه ترکیب می شود تا زمانی که پارچه خیس نشود، رنگ تمام نمی شود.

سولفات آلومینوم در صنعت کاغذ سازی

در گذشته از سولفات آلومینیوم در ساخت کاغذ استفاده می شد، اگرچه مواد مصنوعی بیشتر جایگزین آن شده اند. سولفات آلومینیوم یا زاج سفید به اندازه و ارتفاع بیشتر کاغذ کمک کرده است. در این فرآیند، سولفات آلومینیوم با صابون رزین ترکیب می شود تا قدرت جذب کاغذ تغییر کند که این امر خاصیت جذب جوهر کاغذ را تغییر می دهد.

استفاده از سولفات آلومینیوم به این معنا است که کاغذ در شرایط اسیدی تولید شده است. استفاده از عوامل اندازه‌گیری مصنوعی به این صورت است که کاغذ بدون اسید تولید می شود. کاغذهای ساخته شده بدون اسید به سرعت کاغذهایی که در محیط اسیدی تولیده شده اند، تجزیه نمی شوند.

سولفات آلومینیوم در کاغذسازی

مصارف سولفات آلومینیوم در صنعت

سخن آخر

اگرچه ممکن است این را نمی دانستید، اما سولفات آلومینیوم برای تولید بسیاری از محصولاتی که روزانه استفاده می کنید، مصرف می شود. حتی آبی که می نوشید با استفاده از سولفات آلومینیوم فیلتر می شود!

خیلی از صنایع مختلف کشور به سولفات آلومینیوم نیاز دارند. شرکت تهران متال مارکت با سابقه درخشان در زمینه خرید و فروش انواع فلز به ویژه سولفات آلومینیوم این امکان را به شما می دهد که بهترین و به صرفه ترین خرید را داشته باشید.