نیکل عنصر ۲۸ فلزی  است، ای فلز دارای خواص مقاومت، چکش خواری ، براق بودن با ساختار بلورین و مکعبی شکل به رنگ سفید و نقره ای می باشد. این عنصر از لحاظ خاصیت مغناطیسی و فعالیت شیمیایی بسیار شبیه به آهنوکبالت می باشد. کانی های اصلی نیکل عبارتند از پنتلاندیت ، پیروتیت ( سولفیدهای نیکل و آهن ) و گارنییریت ( سیلیکات نیکل و منیزیم ) هستند.

فلز نیکل یکی از بخش های تشکیل دهنده شهاب سنگ است. شمش های فلز نیکل تجاری به فرم های پنتلاندیت و پیروتیت است که این معادن کشور کانادا دیده می شود. لازم به ذکر است کشور کانادا حدود ۳۰ درصد از نیکل دنیا را تامین می کند. معادن دیگر این فلز کشور های استرالیا، کوبا، اندونزی و دیگر مناطق است.این فلز رسانای جریان برق است و سطح آن براق و صیقلی است. این عنصر از گروه عناصر آهن و کبالت است و آلیاژهای آن قیمت های بالایی دارند.

تاریخچه نیکل

نیکل از واژه kupfer Nickel اقتباس شده است. استفاده از نیکل را می توان به ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد نسبت داد.  در اواسط قرن ۱۹ میلادی، نیکل به میزان کمی از کانه های سولفیدی معادن آلمان، نروژ و روسیه تولید می شد. هر چند که نیکل فلزی خالص برای نخستین بار در سال ۱۸۳۸ در آلمان تولید شد اما تولید جهانی نیکل تا سال ۱۸۷۶ کمتر از ۱۰۰۰ تن در سال بود.

کاربرد های نیکل

تهیه فولادهای ضد زنگ ، آلیاژهای ویژه مانند آلیاژ نقره و نیکل جهت ساخت لوازم خانگی.

صنایع تولید باطری.

صنایع آبکاری کروم

تولید فولاد های ضدزنگ و آلیاژها : حدود ۶۵% نیکل مصرفی جهان برای ساخت فولاد ضدزنگ Austenitic استفاده شده است و ۱۲% از آن برای سوپر آلیاژها مانند آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی مانند آلیاژ نقره آلمانی که شامل آلیاژ zn – Ni – Cu می باشد، استفاده می شود.

فولاد نیکل برای صفحات حفاظتی و گاوصندوق های ضد سرقت استفاده می باشد.

.نیکل به هنگام ترکیب با عناصر دیگر برای ساختن آلیاژ ، مقاومت و استحکام فلز و مقاومت در برابر خوردگی آن را در بازه گسترده ای از دما افزایش می دهد لذا این فلز در صنعت آهن و فولاد ضروری است.

استفاده از آلیاژهای نیکل در صنایع هوا و فضا.

در صنایع تولید استیل که بیش از ۵۰ درصد نیکل را مصرف می کند : محصولات حاصل از آن عبارتند از استیل در ظرفشویی ها ، لباس شویی ها ، ظروف آشپزخانه .

در صنایع آبکاری در بخش های آبکاری شده با نیکل برای دوچرخه ، موتور سیکلت ، جواهر آلات ، فریم عینک ، وسایل موسیقی که یک چهارم نیکل را مصرف می کنند.

مصرف نیکل در تانکر ها و قطارها در زمینه ساخت و ساز و ماشین آلات.

مصرف نیکل در خودروسازی در دهه هفتاد به شدت کاهش یافت که علت آن کاهش مصرف میانگین آن در اتومبیل ها از ۲ کیلوگرم در سال ۱۹۷۰ به ۵ کیلوگرم در سال ۱۹۸۵ رسید.

در صنایع شیمیایی برای تولید استیل.

در صنایع ساخت و ساز و صنایع الکترونیک هر کدام ۶% مصرف نیکل دارند.

مصرف استیل در ساختمان سازی رو به افزایش است زیرا در تجهیزات مربوط به غذا و تجهیزات کنترل محیط زیست مصرف می شود.

استفاده از آلیاژ نیکل – آهن در چارچوبه های سربی.

استفاده از آلیاژ مس – نیکل – قلع در فنرها ، گیره کاغذ و پایانه ها.

استفاده در تولید سکه در کشورهای کانادا ، هلند و جمهوری آفریقایی جنوبی.

انرژی الکتریکی و هسته ای : در صنعت برق و تولید نیرو ، استیل های نیکل دار کاربردهای گسترده ای در نیروگاه های هسته ای دارند و کاربرد روز افزونی در سیستم های زادیشگر برای زدایش دی اکسید گوگرد از نیروگاه های زغالی ، نفتی و گازی دارند.

مواد شیمیایی نیکل دار در تولید کاتالیزورهای نیکل مصرف می شوندکه در هیدروژنه کردن روغن نباتی ، در تصفیه روغن های سنگین ، تشدید کننده رنگ سرامیک و نمک نیکل در آبکاری به کار می رود. نیکل در قطعات ریز تقسیم شده یک کاتالیزور برای نفت های هیدروژنی است.

مواد نیکل دار در صنعت نفت از سرمته حفاری تا لوله کشی و مخازن فرآوری طرح های پتروشیمی و ساخت سکوهای نفتی دریایی ایفا می کنند.

در صنایع دریایی ، مواد نیکل دار در کشتی ها و پروژه های شیرین سازی آب شور دریا به کار می روند.

ظروف ضد حرارت برای استفاده در آزمایشگاه های شیمی.

نیکل مشتق شده ، یک کاتالیزور است که برای هیدروزنه کردن روغن سبزیجات بکار می رود.

آلیاژ کابل های انتقال حافظه در ساخت ربات ها.

آلیاژ آلنیکو برای تولید آهن ربا.

درباره تهران متال

شرکت تهران متال مارکت با وجود سال ها فعالیت در زمینه فلزات و تجارب حاصل از آن، به شکل توانمند قادر است نیاز های کلیه مشتریان داخلی و بین‌المللی را در بالا ترین استاندارد کاری برآورده نماید و به شکل حرفه ای در پروژه های بلند مدت و کوتاه مدت نیاز مشتریان خود را برطرف سازد.