فلز سرب یک فلز درخشنده و دارای رنگ مایل به آبی می باشد. سرب بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده و رسانای نسبتا ضعیفی است. این فلز در برابر خوردگی بسیار مقاوم است اما در معرض هوا لکه دار می‌شود.

فلز سرب چیست؟

فلز سرب یک فلز با کاربرد فوق العاده بالا است، اما لازم به ذکر است که این فلز برای انسان سمی است. از این رو، اگر نیازی اگر در مورد تنفس آن در هوا و گرد و غبار و یا مصرف ذرات آن نگرانی ای نبود، سرب به دلیل خاصیت بسیار سازگار با صنعت ، مانند قابلیت انعطاف پذیری عالی و مقاومت در برابر خوردگی، مورد استفاده گسترده تری قرار می‌گرفت.

در طول تاریخ قبل از آنکه پیشرفت‌های علمی قرن بیستم سمی بودن بالقوه فلز سرب را ثابت کند– به طور گسترده در محصولات و لوازم مختلفی از جمله لوازم آرایشی، رنگ، لحیم کاری، لوله و بنزین مورد استفاده قرار می‌گرفت. خاصیت معروف سرب، یعنی قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت آن در برابر خوردگی و نشت‌های کوچک، آن را به عنوان ماده‌ای مناسب برای ساخت لوله های آب تبدیل کرده است. حتی رومیان باستان لوله‌های آب خود را از سرب می‌ساختند و برخی از مورخین اعتقاد داشتند مسمومیت با سرب به سقوط امپراتوری روم منجر شده است.

فلز سرب در کجا پیدا می‌شود؟

فلز سرب کجا یافت می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید، فلز سرب یک عنصر طبیعی بوده که در مقادیر کم در پوسته زمین یافت می‌شود. لازم به ذکر است این فلز کاربردهای مفیدی نیز دارد، اما می‌تواند برای انسان و حیوانات همانطور که پیش تر ذکر شد سمی باشد و باعث ایجاد اثرات مضر و منفی بر سلامتی شود. فلز سرب را می‌توان در هر بخش از محیط زیست از جمله هوا، خاک، آب و حتی در داخل خانه‌های خود یافت.

بخش عمده‌ای از برخورد انسان با فلز سرب ناشی از فعالیت‌های انسانی از جمله استفاده از سوخت‌های فسیلی چون استفاده از بنزین دارای سرب ، برخی از انواع تاسیسات صنعتی و استفاده از رنگ بر پایه سرب  است. ترکیبات دارای فلز سرب در طیف گسترده‌ای از محصولات موجود در داخل و اطراف خانه‌ها، از جمله رنگ، سرامیک، لوله و مواد لوله کشی، لحیم کاری، بنزین، باتری، مهمات و لوازم آرایشی استفاده شده است.

کاربرد فلز سرب

امروزه از مصارف صنعتی فلز سرب به علت آنچه که در مورد سمی بودن آن ذکر شد کمتر استفاده می شود، با این حال این فلز غیر خورنده در واقع در محصولاتی که مواد بسیار اسیدی را نگه می دارند، بسیار مفید است. به عنوان نمونه، از فلز سرب برای ساختن مخازنی که مایعات خورنده مانند سولفوریک اسید را نگهداری می کنند، استفاده می شود. همچنین از آنها برای ساخت باتری‌های اسید سرب استفاده می‌شود، مانند نمونه‌هایی که امروزه در خودروها وجود دارد.

سرب به دلیل چگالی کم و توانایی جذب لرزش، محافظ بسیار خوبی را در برابر انواع مختلف پرتوهای مضر مانند موارد موجود در دستگاه های اشعه ایکس و راکتورهای هسته‌ای است. از فلز سرب هنوز هم در ساخت برخی از گلوله‌ها و مهمات استفاده می‌شود. اما با توجه به سمی بودن این فلز توصیه می‌شود که از آنها دیگر برای ساخت بنزین و محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده ‌نشود.

مصارف تجاری فلز سرب

همانطور که ذکر شد مصارف تجاری فلز سرب در ساخت باتری‌های سرب اسیدی خودروها است. این ماده در مهمات (شلیک و گلوله) و به عنوان ترکیب سازنده لحیم، آلیاژهای بلبرینگ، آلیاژهای قابل جابجایی و پیست استفاده می‌شود. در ماشین آلات سنگین و صنعتی، از ورق‌ها و سایر قطعات ساخته شده از ترکیبات سرب ممکن است برای کم شدن صدا و لرزش استفاده شود. از آنجا که سرب به طور موثر تابش الکترومغناطیسی طول موج کوتاه را جذب می‌کند، از آن به عنوان محافظ در اطراف راکتورهای هسته‌ای، شتاب دهنده ذرات، تجهیزات اشعه ایکس و ظروف مورد استفاده برای حمل و ذخیره مواد رادیواکتیو استفاده می‌شود.

درباره تهران متال مارکت

شرکت تهران متال مارکت با وجود سال ها فعالیت در زمینه فلزات و تجارب حاصل از آن، به شکل توانمند قادر است نیاز های کلیه مشتریان داخلی و بین‌المللی را در بالا ترین استاندارد کاری برآورده نماید و به شکل حرفه ای در پروژه های بلند مدت و کوتاه مدت نیاز مشتریان خود را برطرف سازد.