به طور کلی آلیاژهای آلومینیوم با استحکام بالا در برابر خوردگی مقاومت بالایی ندارند. اما آلومینیوم خالص به نوبه خود بیشترین مقاومت را در برابر خوردگی از خود نشان می دهد. پوشش آلومینیومی دادن یکی از روش های بسیار عالی برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی است. این کار سبب استحکام بالای محصول می شود. در این فرآیند نیاز به یک لایه از آلومینیوم خالص است. این لایه به سطح آلیاژ متصل می شود. در نهایت مقاومت کار بیشتر خواهد شد. این روش در محصولات ورقه ای بسیار اثر بخش بوده و کاربرد زیادی دارد.

روش های مختلفی برای قالب گیری آلیاژهای آلومینیوم وجود دارد. به طور کلی روش های قالبگیری موقت ماسه ای، گچی پوسته ای، سرامیکی، و همینطور قالب های فلزی و تحت فشار مورد استفاده قرار می گیرد. ریخته گری در قالب های ماسه ای مثل ماسه سیلیسی، زیرکنی و کرومیتی نیز وجود دارد. این محصول برای قالب های فلزی از جنس فلز چدن خاکستری پر کربن نیز استفاده می شود. سطح آن با گرافیت پوشش داده می شود.

خواص حجمی، خواص آلومینیوم

 • آلومینیوم در ظاهر دارای رنگ نقره ای تا خاکستری است که به سطح و میزان نوری که از سطح منعکس می شود بستگی دارد.
 • این فلز (آلومینیوم) به صورت خالص در طبیعت و هنگام قرار گرفتن در معرض هوا یافت نمی شود.
 • سطح آن با یک فیلم نازک و چسبنده اکسید پوشیده شده است.
 • این سطح در آلومینیوم بازتاب دهنده خوبی برای نور مادون قرمز و مرئی است.
 • چگالی آلومینیوم خاکستری ۲٫۷ گرم بر سانتی‌متر مکعب است که از این نظر فلزی بسیار سبک است (حدود یک سوم چگالی فولاد) و همین امر باعث شده است که بسیاری از فلزات و آلیاژهای دیگر مانند مس، آهن و فولاد جای خود را بگیرند. امروز. به عهده گرفتن.
 • البته باید توجه داشت که یکی دیگر از خواص آلومینیوم این است که به اندازه آلیاژی مانند فولاد استحکام ندارد.
 • اما چگالی کم و سبکی این فلز (آلومینیوم) چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت.
 • بنابراین با ترکیب فلزاتی مانند مس، سیلیکون، منیزیم و منگنز می توان آلیاژهای قوی و سبک تولید کرد.
 • یکی از دلایل عدم استفاده از این فلز (آلومینیوم) به صورت خالص، نرمی بیش از حد آن است که یکی از خواص آلومینیوم نیز می باشد.
  سبک و در عین حال استحکام بالا
 • چگالی آلومینیوم تنها ۷٫۲ گرم بر سانتی‌متر مکعب است. یعنی حدود ۱⁄۳ وزن فولاد! اما در عین حال، آلیاژهای آلومینیوم معمولا قوی هستند و در واقع نسبت مقاومت به وزن بالایی دارند. بهره مندی از این ویژگی باعث می شود امروزه آلومینیوم به طور گسترده ای در صنایع خودروسازی، هواپیما و سایر صنایع حمل و نقل مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این فلز باعث کاهش وزن، کاهش مصرف سوخت و در نتیجه افزایش راندمان این دستگاه ها می شود. نمونه ای از این آلیاژها ورق آلیاژی نازک ۶۰۶۱ است که در ساخت بدنه خودرو استفاده شده است.

مقاومت در برابر خوردگی عالی

 • حتماً در و پنجره های آلومینیومی را دیده اید که پس از گذشت چندین دهه هنوز سالم هستند و به کار خود ادامه می دهند. در حالی که اگر این قاب ها فولادی بودند دیری نپایید که زنگ زدند و از بین رفتند! واقعیت این است که آلومینیوم وقتی در معرض اکسیژن قرار می گیرد، یک لایه محافظ از اکسید روی ایجاد می کند که از فلز در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می کند.
 • مقاومت به خوردگی اکثر آلیاژهای آلومینیوم کمتر از آلومینیوم خالص است، اما برخی از این آلیاژها مانند آلیاژ دریایی ۵۰۸۳ مقاومت به خوردگی بسیار بالایی دارند و در محیط های مرطوب و خورنده استفاده می شوند. همچنین این آلیاژها در طول فرآیند آنودایز و رنگ آمیزی مقاومت بالاتری دارند. عملیات آنودایز کردن باعث افزایش ضخامت لایه اکسید و بهبود مقاومت در برابر خوردگی آلومینیوم می شود.
 • امکان تولید ۵۰۸۳ ورق در کشور وجود ندارد و بیشتر این ورق ها توسط شرکت عصر صنعت اشراق از کشورهای اروپایی و آسیایی وارد می شود.
 • قیمت فروش ورق و پروفیل آلومینیوم

هدایت الکتریکی و حرارتی مناسب

اگرچه رسانایی الکتریکی آلومینیوم کمتر از مس است، اما به دلیل چگالی کمتر نسبت به مس، می‌تواند انتخابی عالی برای خطوط انتقال نیرو باشد. به همین دلیل از این فلز در ساخت کابل ها و خطوط انتقال در صنعت برق استفاده می شود.

استفاده از آلومینیوم در ساخت کابل

آلومینیوم به دلیل رسانایی حرارتی بالا در کاربردهایی مانند مادربردهای کامپیوتری نیز استفاده می شود. این قطعات باید به سرعت گرمای ایجاد شده را دفع کنند. بنابراین برای ساخت آنها به فلزی با رسانایی حرارتی بالا نیاز دارید.

انعکاس نور و گرما

خواص-آلومینیوم

یکی از ویژگی های آلومینیوم این است که توانایی خوبی در انعکاس نور و گرما دارد. در واقع این فلز می تواند تا ۹۵ درصد گرمای ورودی را منعکس کند! بنابراین استفاده از این فلز در ساخت ساختمان ها می تواند فضای داخلی آنها را خنک کند. در ساخت پنل های خورشیدی، سقف های کاذب و شیروانی، نمای ساختمان و برخی دیگر از کاربردهای این فلز استفاده می شود.

شکل پذیری عالی

آلومینیوم انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و از طرفی نقطه ذوب آن کمتر از سایر فلزات است. بنابراین برای تولید پروفیل ها و قطعات ساخته شده از این فلز به انرژی کمتری نیاز است. این فلز را می توان به روش های مختلفی تولید کرد. به عنوان مثال از فرآیند نورد برای ساخت انواع ورق های آلومینیومی و از فرآیند اکستروژن برای ساخت انواع پروفیل و میلگرد آلومینیومی استفاده می شود.

فروش پروفیل آلومینیوم

 • استحکام را در دماهای پایین حفظ کنید
 • برخلاف فولاد که در دماهای پایین بسیار شکننده می شود. آلومینیوم استحکام کششی خود را در دماهای پایین حفظ می کند و حتی آن را بهبود می بخشد! بهره‌گیری از این ویژگی ها، آلومینیوم را برای استفاده در ساخت هواپیما مناسب می کند.

نفوذپذیری بسیار کم

آلومینیوم نفوذپذیری بسیار کمی دارد. غیر سمی است و بوی خاصی ندارد. این ویژگی های آلومینیوم باعث می شود که این فلز برای استفاده در بسته بندی مواد غذایی، دارو و مواد حساس مناسب باشد. استفاده از آلومینیوم از مواد در برابر نور، گرما، رطوبت، اشعه ماوراء بنفش و … محافظت می کند.

استفاده از آلومینیوم در صنایع غذایی

غیر مغناطیسی بودن

 • نفوذپذیری مغناطیسی آلومینیوم ۶-۱۰ × ۱٫۲۵۶۶۶۵ است. غیر مغناطیسی بودن این فلز باعث استفاده از آن در تولید بسیاری از وسایل الکترونیکی از جمله تلفن همراه، کامپیوتر، لپ تاپ و … شده است.
 • نفوذپذیری بسیار کم آلومینیوم

صدا و ضربه را جذب کنید

 • آلومینیوم به دلیل خاصیت جذب صدا در سقف های کاذب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی بهره‌گیری از قابلیت ضربه گیر باعث استفاده از این فلز در سپر خودرو می شود.
 • در تماس با فلزات دیگر جرقه ایجاد نکنید

یکی دیگر از خواص آلومینیوم این است که در تماس با فلزات دیگر یا سایر قطعات آلومینیومی مشتعل نمی شود که همین امر باعث استفاده از آن در داخل خودرو شده است.

سازگار با محیط زیست

حتما قبلاً بارها از ظروف آلومینیومی غذا استفاده کرده اید. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه گنجی در ضایعات این فلز گرانبها نهفته است؟ جالب است بدانید که امروزه حدود ۵۰ درصد از قطعات تولید آلومینیوم از ضایعات است و تولید به این روش تنها حدود ۵ درصد هزینه تولید از سنگ معدن است! به همین دلیل است که امروزه بسیاری از کارگاه ها طرفدار جمع‌آوری ضایعات آلومینیوم و تولید محصولات جانبی از این فلز هستند. اگر فرآیند بازیافت به درستی انجام شود، آلومینیوم بازیافتی هیچ تفاوتی با قطعه اصلی نخواهد داشت.