عنصر نیکل یک عنصر شیمیایی و فلزی نقره‌ای  رنگ که مایل به سفید با ویژگی فلز است میباشد. این فلز در گروه هشتم جدول تناوبی بوده و در مکان سوم بعد از آهن و کبالت قرار می ‌گیرد و ارتباط نزدیکی با عناصر دارد از لحاظ خواص نیز نیکل بسیار شبیه به کبالت و آهن است.

لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین خاصیت های این فلز آلیآز ساز فوق العاده این عنصر است، به شکلی که با استفاده از آلیاژ کردت این فلز با سایر فلزات می توان بسیاری از خواص این فلز، از جمله چکش خواری، مقاومت و بسیاری دیگر از ویژگی های این فلز را بهبود بخشید. از سویی دیگر استفاده از این فلز در صنایع آهن و فولاد غیرقابل اجتناب بوده و آلیاژهای حاوی نیکل، نقش کلیدی در توسعه مواد تولیدی در صنایع هوا-فضا ایفا می‌کنند.

فلز نیکل چبست؟

نیکل عنصر ۲۸ گروه فلزی است، این فلز دارای خواص مقاومت، چکش خواری، براق بودن با ساختار بلورین و مکعبی شکل به رنگ سفید و نقره ای می باشد. این عنصر از لحاظ خاصیت مغناطیسی و فعالیت شیمیایی بسیار شبیه به آهنوکبالت می باشد. کانی های اصلی نیکل عبارتند از پنتلاندیت ، پیروتیت ( سولفیدهای نیکل و آهن ) و گارنییریت ( سیلیکات نیکل و منیزیم ) هستند.

نیکل

کاربرد نیکل در طول زمان

تا پایان جنگ جهانی اول، استفاده از فلز نیکل محدود به تولید محصولات نظامی بود، با این حال از حدود ۳۰ سال پیش تاکنون، این عنصر جایگاه جدیدی در انواع کاربردهای متنوع پیدا کرده و هزاران نوع آلیاژ نیکل، از نیکل نوردی با خلوص ۹۹درصد تا افزودنی حدود ۱درصد به سایر آلیاژها برای بهبود سختی، استفاده می‌شوند. در واقع با گذشت زمان و شناخت بیشتر از این فلز، کاربری آن همراه کرد. بی‌شک توسعه صنعت هوافضا بر محبوبیت این فلز افزوده است.

با این حال می توان کاربرد های این فلز را امروزه به شکل ذیل بیان کرد:

تهیه فولادهای ضد زنگ ، آلیاژهای ویژه مانند آلیاژ نقره و نیکل جهت ساخت لوازم خانگی.

صنایع تولید باطری.

صنایع آبکاری کروم

تولید فولاد های ضدزنگ و آلیاژها : حدود ۶۵% نیکل مصرفی جهان برای ساخت فولاد ضدزنگ Austenitic استفاده شده است و ۱۲% از آن برای سوپر آلیاژها مانند آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی مانند آلیاژ نقره آلمانی که شامل آلیاژ zn – Ni – Cu می باشد، استفاده می شود.

فولاد نیکل برای صفحات حفاظتی و گاوصندوق های ضد سرقت استفاده می باشد.

.نیکل به هنگام ترکیب با عناصر دیگر برای ساختن آلیاژ ، مقاومت و استحکام فلز و مقاومت در برابر خوردگی آن را در بازه گسترده ای از دما افزایش می دهد لذا این فلز در صنعت آهن و فولاد ضروری است.

استفاده از آلیاژهای نیکل در صنایع هوا و فضا.

در صنایع تولید استیل که بیش از ۵۰ درصد نیکل را مصرف می کند : محصولات حاصل از آن عبارتند از استیل در ظرفشویی ها ، لباس شویی ها ، ظروف آشپزخانه .

در صنایع آبکاری در بخش های آبکاری شده با نیکل برای دوچرخه ، موتور سیکلت ، جواهر آلات ، فریم عینک ، وسایل موسیقی که یک چهارم نیکل را مصرف می کنند.

مصرف نیکل در تانکر ها و قطارها در زمینه ساخت و ساز و ماشین آلات.

مصرف نیکل در خودروسازی در دهه هفتاد به شدت کاهش یافت که علت آن کاهش مصرف میانگین آن در اتومبیل ها از ۲ کیلوگرم در سال ۱۹۷۰ به ۵ کیلوگرم در سال ۱۹۸۵ رسید.

در صنایع شیمیایی برای تولید استیل.

در صنایع ساخت و ساز و صنایع الکترونیک هر کدام ۶% مصرف نیکل دارند.

مصرف استیل در ساختمان سازی رو به افزایش است زیرا در تجهیزات مربوط به غذا و تجهیزات کنترل محیط زیست مصرف می شود.

استفاده از آلیاژ نیکل – آهن در چارچوبه های سربی.

استفاده از آلیاژ مس – نیکل – قلع در فنرها ، گیره کاغذ و پایانه ها.

استفاده در تولید سکه در کشورهای کانادا ، هلند و جمهوری آفریقایی جنوبی.

و بسیاری از کلربرد های دیگر در صنایع هسته ای و …

درباره تهران متال

شرکت تهران متال مارکت با وجود سال ها فعالیت در زمینه فلزات و تجارب حاصل از آن، به شکل توانمند قادر است نیاز های کلیه مشتریان داخلی و بین‌المللی را در بالا ترین استاندارد کاری برآورده نماید و به شکل حرفه ای در پروژه های بلند مدت و کوتاه مدت نیاز مشتریان خود را برطرف سازد.